Oscar Winners List 2014

Oscar Winners List 2014

The list of Nominees and Winners are as follows:

 Best Actor

o Steve Carell, Foxcatcher

o Bradley Cooper, American Sniper

o Benedict Cumberbatch, Imitation Game

o Michael Keaton, Birdman

o Eddie Redmayne, The Theory of Everything – Winner

 Best Actress

o Marion Cotillard, Two Days One Night

o Felicity Jones, The Theory of Everything

o Julianne Moore, Still Alice – Winner

o Rosamund Pike, Gone Girl

o Reese Witherspoon, Wild

 Direction

o Alejandro G. Iñárritu, Birdman– Winner

o Richard Linklater, Boyhood

o Bennett Miller, Foxcatcher

o Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel

o Morten Tyldum, The Imitation Game

 Best Supporting Actor

o Robert Duvall, The Judge

o Ethan Hawke, Boyhood

o Edward Norton, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

o Mark Ruffalo, Foxcatcher

o J.K. Simmons, Whiplash – Winner

 Best Supporting Actress

o Patricia Arquette, Boyhood – Winner

o Laura Dern, Wild

o Keira Knightley, The Imitation Game

o Emma Stone, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

o Meryl Streep, Into the Woods

 Original Screenplay

o Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. &

o Richard Linklater, Boyhood

o E. Max Frye and Dan Futterman, Foxcatcher

o Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness, The Grand

o Dan Gilroy, Nightcrawler

Armando Bo, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Winner

Budapest Hotel

 Film Editing

o American Sniper

o Boyhood

o The Grand Budapest Hotel

o The Imitation Game

o Whiplash – Winner

 Adapted Screenplay

o Jason Hall, American Sniper

o Graham Moore, The Imitation Game – Winner

o Paul Thomas Anderson, Inherent Vice

o Anthony McCarten, The Theory of Everything

o Damien Chazelle, Whiplash

 Original Score

o Alexandre Desplat, The Grand Budapest Hotel – Winner

o Alexandre Desplat, The Imitation Game

o Hans Zimmer, Interstellar

o Gary Yershon, Mr. Turner

o Jóhann Jóhannsson, The Theory of Everything

 Original Song

o “Everything Is Awesome” from The Lego Movie

o “Glory” from Selma – Winner

o “Grateful” from Beyond the Lights

o “I’m Not Gonna Miss You” from Glen Campbell… I’ll Be Me

o “Lost Stars” from Begin Again

 Visual Effects

o Captain America: The Winter Soldier

o Dawn of the Planet of the Apes

o Guardians of the Galaxy

o Interstellar – Winner

o X-Men: Days of Future Past

 Animated Feature Film

o Big Hero 6 – Winner

o The Boxtrolls

o How to Train Your Dragon 2

o Song of the Sea

o The Tale of the Princess Kaguya

 Cinematography

o Emmanuel Lubezki, Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Winner

o Robert Yeoman, The Grand Budapest Hotel

o Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski, Ida

o Dick Pope, Mr. Turner

o Roger Deakins, Unbroken

 Costume Design

o Milena Canonero, The Grand Budapest Hotel – Winner

o Mark Bridges, Inherent Vice

o Colleen Atwood, Into the Woods

o Anna B. Sheppard and Jane Clive, Maleficent

o Jacqueline Durran, Mr. Turner

 Makeup and Hairstyling

o Bill Corso and Dennis Liddiard, Foxcatcher

o Frances Hannon and Mark Coulier, The Grand Budapest Hotel – Winner

o Elizabeth Yianni-Georgiou and David White, Guardians of the Galaxy

 Foreign Language Film

o Ida (Poland) – Winner

o Leviathan (Russia)

o Tangerines (Estonia)

o Timbuktu (Mauritania)

o Wild Tales (Argentina)

 Live Action Short Film

o Aya

o Boogaloo and Graham

o Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)

o Parvaneh

o The Phone Call – Winner

 Animated Short Film

o The Bigger Picture

o The Dam Keeper

o Feast – Winner

o Me and My Moulton

o A Single Life

 Sound Editing

o American Sniper – Winner

o Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

o The Hobbit: The Battle of the Five Armies

o Interstellar

o Unbroken

 Sound Mixing

o American Sniper

o Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

o Interstellar

o Unbroken

o Whiplash – Winner

 Documentary Short Subject

o Crisis Hotline: Veterans Press 1– Winner

o Joanna

o Our Curse

o The Reaper (La Parka)

o White Earth

 Production Design

o The Grand Budapest Hotel – Winner

o The Imitation Game

o Interstellar

o Into the Woods

o Mr. Turner

 Documentary Feature

o Citizenfour – Winner

o Finding Vivian Maier

o Last Days in Vietnam

o The Salt of the Earth

o Virunga

 Best Picture

o American Sniper

o Birdman – Winner

o Boyhood

o The Grand Budapest Hotel

o The Imitation Game

o Selma

o The Theory of Everything

o Whiplash

Comments are closed.